Home » Realizacja » Toyota Pewne Auto

Toyota Pewne Auto

Zarządzasz sprzedażą aut używanych? Twoja firma aktualnie przechodzi rebranding?

Wiesz jak ważnym elementem procesu rebrandingu jest wymiana oznakowania salonu i samochodów.
To wizytówka Twojego programu sprzedaży, którą zobaczą wszyscy Klienci.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Na początek kilka słów teorii: Jakie obecnie są trendy na rynku oraz czym jest oznakowanie?
  • Proces rebrandingu widziany oczami Used Car Managera
  • Jak Toyota zrealizowała proces rebrandingu dla programu samochodów używanych?
  • Dlaczego Toyota Motor Europe wybrała CSP Automotive?

 

Obserwujemy stały trend unowocześniania wizerunku marek motoryzacyjnych. Rebranding niesie za sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest konieczność wymiany oznakowania, niosąca za sobą ogrom pracy i duże ryzyko. To szczególnie wymagające zadanie, zwłaszcza jeśli dotyczy wymiany oznakowania samochodów używanych. Zazwyczaj misja ta jest przypisana do działu zarządzania sprzedażą flotową, który nie zawsze posiada doświadczenie w zakresie zarządzania marką i procesach związanymi z rebrandingiem. Wiąże się to również z koniecznością koordynacji prowadzenia działań wraz z działem marketingu, co wydłuża czas i wymaga zaangażowania w proces wielu osób.

Kilka słów teorii

Czym faktycznie jest oznakowanie salonów i samochodów?

Elementy oznakowania samochodów są potocznie nazywane materiałami POS. Skrót ten pochodzi od słów Point of Sales Materials, co bezpośrednio oznacza materiały do punktów sprzedaży. Elementami oznakowania mogą być totemy, szyldy, kasetony, maszty, flagi, banery. Są to materiały powszechnie używane w branży reklamowej.

W ramach elementów oznakowania samochodów możemy wyróżnić totemy reklamowe ze stopą najazdową, maszty flagowe ze stopą najazdową, prezentery ceny, prezentery oferty, osłony tablic rejestracyjnych, zawieszki informacyjne. Są to profesjonalne produkty, dedykowane wyłącznie branży motoryzacyjnej. Ich produkcja jest skomplikowana i wymaga znajomości potrzeb branży Automotive oraz doświadczenia producenta w dostawie tego typu rozwiązań. Aspekty, na które w szczególności należy zwrócić wagę przy produkcji oznakowania samochodów to m. in.:

  • Wytrzymałość materiałów na warunki atmosferyczne, w szczególności wysokie i niskie temperatury
  • Użyteczność oferowanych rozwiązań

 

Dlaczego powyższe aspekty są jednymi z kluczowych?

Wymiana oznakowania wiąże się ze sporymi kosztami, co za tym idzie materiały powinny służyć przez kilka lat, przy tym być użyteczne, tak aby stanowiły wartość dodaną i wsparcie dla naszej sieci sprzedaży. Co w sytuacji, kiedy materiały zniszczą się po kilku miesiącach, a ich użytkowanie zamiast wspierać działanie sieci sprzedaży będzie powodowało utrudnienia?

Usecase nr 1

Rebranding widziany oczami Used Car Managera działającego na rynku lokalnym

Jestem Used Car Managerem i otrzymałem nowe wytyczne, czyli tzw. CI/VI/Guideline. Jakie są przede mną wyzwania, co powinienem przeanalizować oraz w jakiej kolejności realizować poszczególne etapy procesu rebrandingu?
Poniżej prezentujemy listę oraz kolejność działań na podstawie naszych doświadczeń, które gromadzimy od ponad dekady:

  • Krok 1 – Analiza CI /VI/Guideline
  • Krok 2 – Analiza potencjalnych dostawców
  • Krok 3 – Analiza dostępnych rozwiązań do oznakowania salonu i samochodów
  • Krok 4 – Wybór dostawcy
  • Krok 5 – Wybór optymalnych rozwiązań
  • Krok 6 – Konsultacja wybranych rozwiązań z siecią sprzedaży
  • Krok 7 – Implementacja CI/VI/Guideline na elementy oznakowania
  • Krok 8 – Koordynacja zamówień
  • Krok 9 – Koordynacja logistyki
  • Krok 10 – Koordynacja procesu montażu oznakowania

Powyższa lista potwierdza jak bardzo złożonym procesem jest rebranding w dziale samochodów używanych.

Jak uprościć realizację tego zadania?

Jednym z kluczowych aspektów, który w największym stopniu może wesprzeć działania osób odpowiedzianych za wymianę oznakowania, jest wybór doświadczonego partnera. Na rynku znane są firmy specjalizujące się w tworzeniu oraz dostawie rozwiązań dedykowanych branży Automotive, w tym dla działu samochodów używanych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy, który stanie się naszym partnerem i będzie realnym wsparciem w realizacji procesu?

  • Od ilu lat dostawca działa na rynku?
  • Jakie branże obsługuje oraz czy ma doświadczenie w produkcji i współpracy z sektorem motoryzacyjnym?
  • Czy posiada specjalizację w branży Automotive?
  • Czy ma doświadczenie w realizacji produkcji oznakowania dla działu samochodów używanych?
  • Ile marek i rynków obsługuje?
  • Jaki stosuje model dystrybucji?
  • Czy posiada gamę dedykowanych, dopracowanych rozwiązań?
  • Czy dostawca oferuje kompleksowość obsługi? Czy jest w stanie stworzyć ofertę dostosowaną do potrzeb i wymagań Klienta?
  • Jakimi zasobami dysponuje dostawca? Czy posiada odpowiednie działy które pozwolą odpowiednio dopasować produkt do potrzeb odbiorcy?
  • Dobrym pomysłem jest zwrócenie się o referencje do innych marek. Celem potwierdzenia jakości warto wybrać się do salonu, w którym użytkowane są produkty dostawców i zweryfikować ich faktyczną jakość. Nowe elementy oznakowania mogą wyglądać bardzo dobrze, jednakże ich jakość realnie możemy ocenić dopiero po pierwszym roku użytkowania.

Usecase nr 2

Jestem Used Car Managerem odpowiadającym za kilkanaście rynków w Europie

Jak mogę wesprzeć działania poszczególnych rynków? Powyżej przedstawiliśmy jak wygląda proces wymiany oznakowania z punktu widzenia rynku lokalnego. Marki motoryzacyjne zarządzają sprzedażą w skali kontynentu prowadząc swoje operacje na wielu rynkach. Dla uproszczenia przyjmijmy, że w naszej firmie jest ich dwadzieścia. Patrząc na wymianę oznakowania w skali globalnej mamy przed sobą trudne zadanie w postaci zastąpienia oznakowania w kilku tysiącach salonów samochodowych.

Proces wymiany oznakowania najczęściej realizowany jest na dwa sposoby:

  • Przygotowane CI/VI/Guideline przekazywane jest dla każdego rynku lokalnego, który realizuje proces wymiany we własnym zakresie. Jest to najczęściej praktykowana forma działania marek motoryzacyjnych.
  • Przygotowane CI/VI/Guideline jest przekazywane do rynku wraz z wybranym dedykowanym dostawcą rozwiązań. Jednak ten model jest rzadko stosowany.

Jakie są wady i zalety powyższych rozwiązań?

Działanie opisane w pierwszym punkcie, z punktu widzenia kontynentu wydaje się pozornie prostszym sposobem. Odpowiedzialność i realizacja procesu przekazywana jest na poszczególne rynki. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane, ponieważ trudno znaleźć odpowiedniego partnera, który taki proces mógłby zrealizować w ramach tak dużej ilości salonów oraz rynków w jednym czasie. Taki model działania ma jedną ogromną wadę. Czynności, które możemy zrealizować raz muszą zostać wykonane wielokrotnie, na każdym rynku. Ponadto nie jesteśmy w stanie utrzymać standaryzacji rozwiązań u wszystkich odbiorców?

Działanie opisane w punkcie drugim wydaje się trudniejszym, jednakże niesie za sobą szereg korzyści:

  • Wybór dostawcy i rozwiązań dokonywany jest jednorazowo, co za tym idzie na ten proces możemy poświęcić więcej czasu i dobrać najlepszego partnera
  • Rynkom lokalnym przekazujemy CI /VI/Guideline wraz z wybranymi dedykowanymi rozwiązaniami oraz przygotowanym wyglądem poszczególnych elementów oznakowania
  • W gestii poszczególnych rynków pozostaje weryfikacja języka i akceptacja finalnych wzorów
  • Zbiorcze zamówienia pozwalają na uzyskanie korzystniejszych cen zakupu

Dostawca powinien posiadać doświadczenie i oferować rozwiązania do obsługi rynku poprzez platformy internetowe. To ogromna korzyść, zarówno dla specjalistów zarządzających marką jak i managerów lokalnych. Managerowie globalni realizują ambitne działanie z korzyściami, zaś managerowie lokalni mogą pracować spokojniej skupiając się na swoich celach oraz posiadając więcej czasu na wsparcie sieci sprzedaży.

W rezultacie powyższych działań marka zyskuje wizerunkowo i finansowo. W efekcie pozwala to zaoszczędzić 2 do 3 miesięcy pracy kilkudziesięciu osób i nie wymaga wspomagania przez działu marketingu.
Podsumowując, dzięki zastosowaniu tego modelu wspierasz działanie lokalnych rynków poprzez skrócenie czasu implementacji i ułatwiasz wdrożenie procesu, bez konieczności angażowania pracowników.

Paweł Samczyk, General Manager CSP Automotive:

Współpraca z Toyota Motor Europe to dla nas wielkie wyróżnienie. Jesteśmy ekspertami. Od 11 lat wspieramy wyłącznie marki motoryzacyjne. Tworzymy najlepsze rozwiązania dostępne na rynku, dlatego cieszy nas, że nasz firma uzyskała rekomendację od TME. Rozumiemy rynek i jego potrzeby, dzięki naszym rozwiązaniom Klienci oprócz jakości zyskują czas i pełne wsparcie w działaniu. Realizacja jest dla nas potwierdzeniem słuszności kierunku obranego przez CSP Automotive. Konsekwentnie realizujemy kolejne plany, dążymy do tego, aby w niedalekiej przyszłości produkty CSP Automotive były wykorzystywane przez dealerów na całym świecie. Jesteśmy na to gotowi.

CSP Automotive aktywnie wspiera Toyotę w procesie rebrandingu

CSP Automotive zostało rekomendowanym dostawcą dla Toyoty w ramach rebrandingu programu sprzedaży pojazdów używanych Toyota Approved Used.

W ramach rebrandingu programu Toyota Approved Used do tej pory obsłużyliśmy osiem rynków, a nasze produkty trafiły do blisko 150 dealerów.

CSP Automotive jest odpowiedzialne za wsparcie procesu rebrandingu, począwszy od zaprojektowania produktów dedykowanych programowi Toyota Approved Used, w oparciu o potrzeby i standardy Klienta, a następnie produkcję, dystrybucję i implementację u dealerów z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Węgier, Słowacji, Grecji oraz Polski.

Dlaczego Toyota Motor Europe rekomendowała akurat CSP Automotive?

Wiedza i wsparcie.

Rozumiemy rebranding i wiemy jak skutecznie wspierać realizację tego złożonego procesu. Myślimy i funkcjonujemy globalnie. Znamy potrzeby dealerów, wiemy jak wspomagać zarówno motoryzacyjne centrale europejskie i poszczególne rynki. Dzięki doskonałej organizacji pracy i sprawnej dystrybucji zaopatrujemy dealerów nie tylko w Europie. Za sprawą wieloletniego doświadczenia dysponujemy wiedzą, którą chętnie dzielimy się z naszymi Partnerami. Skutecznie dobieramy optymalne rozwiązania dla danego regionu, nasi eksperci służą profesjonalnym doradztwem. Aktywnie towarzyszymy w procesie zmiany na lepsze.

Jakość i spójność.

Wielu dealerów boryka się z brakiem spójności produktów na różnych rynkach. My rozwiązujemy ten problem. Wszystkie rozwiązania CSP Automotive cechuje standaryzacja i pełna spójność, zarówno jakościowa jak i graficzna.
Zdaniem naszych Klientów produkty CSP wyróżniają się na rynku za sprawą doskonałej jakości i wysokiej trwałości. Do ich wytwarzania wykorzystujemy materiały najwyższej klasy, produkcja obywa się w oparciu o założone standardy. W efekcie otrzymujemy produkty odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV.

Czas.

Przez ponad dekadę obecności na rynku wypracowaliśmy skuteczny model produkcji oraz dystrybucji. Sprawna i przemyślana logistyka sprawia, że czas wykonania realizacji jest możliwie krótki. Szybkość działania wyróżnia nas na rynku. Znamy i rozumiemy potrzeby naszych Klientów, wiemy jak cenną wartością jest czas.

Potrzebujesz spójnej koncepcji POS?
Skontakuj się z nami

Omówimy Twoje potrzeby związane z oznakowaniem salonów samochodowych. Pokażemy też, jak współpracujemy z markami i importerami samochodów nowych i używanych na rynku międzynarodowym.

W czym dziś możemy Ci pomóc?






    Umów konsultację